Blog

Genel

Prokrastinasyon-Ertelemeye Dair Bilimsel Bir Yazı

Erteleme, hepimizin bir noktada karşılaştığı bir özmücadeledir. İnsanlar etrafta olduğu sürece, bizim için önemli olan meseleleri geciktirmek, kaçınmak ve ertelemekle meşgul olmaktayız.

Daha verimli anlarımız sırasında, ertelemeyi nasıl durduracağımızı geçici olarak belirlediğimizde, tatmin olmuş ve başarmış hissederiz. Bugün, o ender üretkenlik anlarını daha rutin hale getirme konusunda konuşacağız. Bugün, bu nadir üretkenlik anlarını daha rutin hale getirme hakkında konuşacağız. Bu yazının amacı neden ertelediğimizin , ertelemeyi yenmek için kullanabileceğimiz kanıtlanmış olguları paylaşmanın ve harekete geçmeyi kolaylaştıracak yararlı stratejileri önemsememenin arkasındaki bilimsel gerçekleri analiz etmektir.

I. Erteleme Hastalığı Konusunda Bilim

Baştan aşağı konunun temellerini ele alarak başlayalım. Erteleme nedir? Erteleme ne demektir? Tam olarak burada ne ile uğraşıyoruz?

Erteleme nedir?

İnsan yüzyıllardır ertelemiştir. Sorun o kadar zaman ötesi ki aslında, Sokrates ve Aristo gibi eski Yunan filozofları bu tür bir davranışı tanımlamak için bir kelime geliştirdiler: Akrasya.

Akrasya , olayı daha iyi yargılamanıza karşın başka şekilde hareket etme durumudur. Başka bir şey yapman gerektiğini bilseniz bile onu yapmadığınız zamandır. Basit bir şekilde tercüme edildiğinde, akrasya’nın erteleme ya da öz denetim eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.

İşte modern bir tanım:

Erteleme, bir görevi veya görev setini erteleme  eylemidir. Yani, erteleme ya da akrasya ya da başka bir şey olarak ifade ederseniz, yapmayı düşündüğünüz şeyleri takip etmenizi engelleyen güçtür.

Neden erteliyoruz?

Tamam, tanımlamalar harika ve her şey güzel ama neden erteliyoruz? Beynimizde, bilmemiz gereken şeylerden kaçınmamıza neden olan şeyler nelerdir?

Şimdi bazı bilimsel gerçeklerden bahsetmenin tam zamanı . Davranış psikolojisi araştırması, “zaman tutarsızlığı” olarak adlandırılan ve iyi niyetlerimize rağmen ertelemenin bizi nasıl kendine çekip çekmediğini açıklayan bir fenomeni ortaya çıkarmıştır. Zaman tutarsızlığı, insan beyninin, gelecekteki ödüllerden daha yüksek ödüller kazanmasına eğilimi anlamına gelir.

Okumaya devam et “Prokrastinasyon-Ertelemeye Dair Bilimsel Bir Yazı”Genel

Duyular beyni uyarır fakat herkese aynı şeyi söylemez

Vücudun lezzeti nasıl belirlediğini haritalayarak, bilim adamları insanların daha iyi yemek yemesine yardımcı olabilecek ipuçları ortaya koyuyor

Tüm duyularımız neyi tadıyorsak onun hakkında bilgi verir

Gıda Ağı sorumlusu Andrew Zimmern bir keresinde Taria Camerino’ya sordu: “Neye benziyorum?” Bu garip bir soruydu. Ama Camerino için değil. Atlanta merkezli şef, dünyayı özel olarak algılayan birçok insandan biridir.

Camerino sinestezi ile doğdu . Bu onun hislerinin birbiriyle karıştığı anlamına gelir. Bazı sinestezi hastaları alfabenin her harfini belirli bir renkte görür. Diğerleri, müzik dinlediklerinde şekilleri görürler. Camerinos’un beyni gördüğü şeyleri ve lezzetleri duyduğu şeyleri birbirine bağlıyor .Zimmern’in sıradışı sorusuna nasıl cevap verebilirdi?

“Hareket ettiği yolu izledim,” diye hatırlıyor ve karides kabukları ve defne yaprağı şurubu gibi tattığını belirtiyor .Olağandışı duyusal kabiliyeti, insanları yiyeceklerle anlamasını sağlıyor. Bazen, bu hediyeyi insanlara yardım etmek için kullanıyor. Bazı hastalıklar kurbanlarının duyularını köreltiyor.  Tat alma duyularını kaybedenler Camerino’nun yardımıyla, onunla bağlantı kurarak duyularını geri kazandılar.

Okumaya devam et “Duyular beyni uyarır fakat herkese aynı şeyi söylemez”Genel

Nasanın Uzay Aracı Mermiden 250 Kat Daha Hızlı Gidecek

Floridada Cumartesi sabahı erken saatlerde sabah saat 3: 30’dan sonra, 1.500 pound’luk bir prop taşıyan devasa bir roket fırlatma rampasında hazırdı . Geri sayımda dört dakika kaldığında, birkaç mühendis şu an için ‘Gitmek Yok’ dediler. Sistemin bir kısmı% 100 lansman için hazır değildi. Geri sayım durdu. Bu görevde hiç kimse şans bulamadı. 3:31 de lansmanın başlayacağı ilk saatten yaklaşık bir saat sonra lansman yapıldı .

Pazar günü şafaktan çok önce, Delta IV Ağır roketi tekrar hazırdı. Bu, sadece SpaceX’in Falcon Heavy tarafından desteklenen ikinci en güçlü rokettir . Bu kez, mühendisler son kontrol listelerinden geçtikçe, tüm sistemler tamamdı ve uzay aracı Güneş’e doğru yola çıkmaya hazırdı.

Parker Güneş Probu’nun lansmanına şahit olan isim, Eugene Parker. Görev, NASA tarihinde , hala hayatta iken araştırmacıdan birisinin ismini vermesi gereken tek kişidir .

 

Okumaya devam et “Nasanın Uzay Aracı Mermiden 250 Kat Daha Hızlı Gidecek”Genel

Uzay aracı Güneş’e doğru yola çıktı

Tıpkı bronzlaşan plaj sakinleri gibi, NASA da bu yaz güneşiyle kendi tarihine sahip. Her şey iyi giderse, 11 Ağustos Cumartesi günü saat 03: 33’te ajans, güneşe yaklaşmak için insan yapımı herhangi bir nesneye göre yedi yıllık bir yolculuğu Parker Güneş Probu ile başlatacak. Görev, yıldızın yüzeyinden birkaç milyon mil uzaklıkta bulunan güneşin atmosferinin en dış tabakası olan korona ile otomobil boyu uzay aracı buluşmasını sağlamak.

Venüs’ün etrafından geçtikten sonra, sonda, güneşin 3,8 milyon milinin içine girecek ve üç büyük güneş gizemini incelemek için bir dizi deney yapmak üzere  koronadaki elektrik ve manyetik alanların güneş ışınlarını nasıl etkilediğini inceleyecek rüzgar , enerjilenmiş parçacıkların uzaya doğru hızlanmasına neden olur ve neden korona güneşin yüzeyinden daha sıcaktır (birkaç milyon derece Fahrenhayt tarafından) konularını ele alacaklar.

Bilim adamları uzun zamandır güneş rüzgârı üzerinde çalışmış olsalar da – güneşten gelen ve dünyanın sadece manyetik alanını etkilediği zaman aurora’yı yaratan değil, aynı zamanda iletişim sistemlerini de bozan plazma yüklü akışın hızı saatte bir milyon mil üzerine ulaşıyor- bu malzemenin süpersonik hızlara nasıl hızlandırıldığını tam olarak bilmiyorlar. . Bunun koronada meydana geldiği teorileştirildi, böylece Parker Güneş Probu ve onun alet takımı , güneşe ulaşması üzerine çalkantılı enerji desenlerini gözlemlemek için mükemmel bir şekilde yerleştirilecektir.

Okumaya devam et “Uzay aracı Güneş’e doğru yola çıktı”