Genel

Nasanın Uzay Aracı Mermiden 250 Kat Daha Hızlı Gidecek

Floridada Cumartesi sabahı erken saatlerde sabah saat 3: 30’dan sonra, 1.500 pound’luk bir prop taşıyan devasa bir roket fırlatma rampasında hazırdı . Geri sayımda dört dakika kaldığında, birkaç mühendis şu an için ‘Gitmek Yok’ dediler. Sistemin bir kısmı% 100 lansman için hazır değildi. Geri sayım durdu. Bu görevde hiç kimse şans bulamadı. 3:31 de lansmanın başlayacağı ilk saatten yaklaşık bir saat sonra lansman yapıldı .

Pazar günü şafaktan çok önce, Delta IV Ağır roketi tekrar hazırdı. Bu, sadece SpaceX’in Falcon Heavy tarafından desteklenen ikinci en güçlü rokettir . Bu kez, mühendisler son kontrol listelerinden geçtikçe, tüm sistemler tamamdı ve uzay aracı Güneş’e doğru yola çıkmaya hazırdı.

Parker Güneş Probu’nun lansmanına şahit olan isim, Eugene Parker. Görev, NASA tarihinde , hala hayatta iken araştırmacıdan birisinin ismini vermesi gereken tek kişidir .

 

 

1958’de, Parker, güneş rüzgârının varlığını öneren bir yazı yazdı ; Onun teorisi NASA’nın ilk gezegensel görevi olan Mariner 2 gerçekleşene kadar  haklı çıkamamıştı .

Bir yıldıza yolculuk

Parker’ın Güneş Probunun nihai hedefine ulaşması yedi yıl sürecek, Güneş’in yüzeyinde yaklaşık 4 milyon milden oluşan bir yörüngeye dönüşüyor, bu da hava sıcaklığına maruz kalıyor ve diğer uzay araçlarının hiç olmadığı kadar yakın. Sonda kavurucu yakınlık için iyi donanımlıdır , fakat [yıldızın en dış tabakasının ayrıntılı ölçümlerini almak için yeterince yakınlaşmak dikkatli bir planlama gerektiriyor.

Yedi yıllık yolculuk sırasında, sonda, Venüs’ün etrafında yedi kez yerçekimsel etkiye uğrayacak ve yolculuğun başlamasına neden olan yan momentlerin çoğunu kaybedecektir (hatırlayın,Dünya Güneş’in etrafında saatte 67.000 mil hızla ilerliyor , gezegenimizden gelen her şey, uzaya doğru ilerlerken hesaba katmalı.) Ancak, yanal ivmeyi yavaşlatırken, kendi yolunda daha hızlı ilerlemeye başlayacak, sonuçta saatte 430.000 mil hıza çıkacak – daha önce herhangi bir uzay aracından daha hızlı – en yakın yaklaşımını en yakın yıldızımız.

İlk birkaç haftası daha yavaş başlayacak. Artık güvenli bir şekilde fırlatıldığı ve yoluna devam ettiği zaman, uzay aracı anteni ve diğer araçları konuşlandırmaya başlayacak . Ekim ayında ilk kez Venus tarafından gidecek.Kasım ayına kadar, Güneşe doğru 15 milyon mile kadar ulaşacak, diğer uzay araçlarının hiç olmadığı kadar yakın .

Lansmandan hemen sonra, Parker NASA ile röportaj yaptı ve ona lansmanla ilgili ne hissettiğini soruldu. Cevap verdi: “Tek söyleyebileceğim, vay, işte başlıyoruz!Önümüzdeki birkaç yıl boyunca öğrenmeye devam edeceğiz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir